To ważny czas i dla córki, i dla mamy. Warto przyglądać się swoim emocjom, rozmawiać, być razem.

1. Sprawdź, jak ty się masz

Może to już trochę wyświechtane porównanie, ale jego uniwersalność, także gdy rozmawiamy o rodzicielstwie, jest nieoceniona: najpierw załóż maskę tlenową sobie, zanim zajmiesz się dzieckiem. W przypadku miesiączki będzie to oznaczać – zacznij od przyjrzenia się temu, co ty o niej myślisz, jak ją przeżywasz, czy ten temat jest dla ciebie czymś całkowicie naturalnym, czy w jakikolwiek sposób cię krępuje. Przyjrzyj się sobie z cierpliwością, czułością i bez oceniania. Nie chodzi o to, że masz pokochać miesiączkę i pisać na jej cześć poematy. Przypomnij sobie, kiedy pierwszy raz o niej usłyszałaś. Jak o niej mówiły twoja mama, babcia, siostry? A jak tata czy bracia? Jeżeli ważne dla ciebie osoby nic nie mówiły, to co przekazały ci swoim milczeniem?

Być może, wraz z kolejnymi pytaniami, poczujesz jakieś emocje: złość, strach, ekscytację, wzruszenie, niechęć, odrazę. Pozwól sobie z nimi pobyć. Po pierwsze, dlatego że te emocje są ważne dla ciebie, twojego dobrostanu i sposobu, w jaki postrzegasz swoją kobiecość. Po drugie, to od ciebie twoja córka uczy się nastawienia do miesiączki. Jeżeli chcesz przekazać jej dobre, wspierające doświadczenie, najpierw zatroszcz się o siebie.

A jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego menstruacja nadal bywa uważana za coś wstydliwego i przykrego, i jak to wpływa na dziewczynki, przeczytaj tekst “Czy miesiączka to ciągle temat tabu?”. 

2. Rozmawiaj

Staraj się nie ukrywać przed córką tego, że masz miesiączkę. Jeżeli chciałabyś jej opowiedzieć o menstruacji, ale brakuje ci pomysłu, jak zacząć, możesz skorzystać z materiału „Co się dzieje w twoim ciele, kiedy masz miesiączkę” z czwartego numeru „Kosmosu dla dziewczynek”. Znajdziesz tam co najmniej kilka tematów do rozmowy i pomysł na to, jakim językiem się posługiwać, jeśli trudno ci znaleźć właściwe słowa.

Możesz też zajrzeć do jednej z wielu publikacji poświęconych dojrzewaniu, aby wspólnie, co jakiś czas, wracać do poruszanych w niej tematów i je oswajać. Szczególnie polecam małą książeczkę Lucy Pearce “W rytmie księżyca. Kiedy dziewczynka staje się kobietą”, która w poetycki, ale też rzeczowy sposób opowiada o miesiączce i cyklu menstruacyjnym.

Warto, żebyś pokazała córce, jak wyglądają podpaski i jak się je zakłada. Wytłumacz, czym różnią się od siebie poszczególne ich rodzaje. Jeżeli używasz tamponów, kubeczka czy podpasek wielorazowych, też wyjaśnij, jak się z nich korzysta — jak często trzeba je zmieniać lub opróżniać, jak to robić. Możesz jej też opowiedzieć, jak działa kalendarzyk miesiączkowy albo aplikacja do monitorowania cyklu i do czego się tobie przydaje.

Twoje doświadczenie i to, że bliska ci kobieta może z niego korzystać, są bardzo ważne.

3. Bądź dla niej

Czasami może się wydawać, że pierwsza miesiączka to świetny moment na prezenty i świętowanie. I tak właśnie jest. Ale tylko wtedy, gdy wszystko dzieje się w zgodzie z tym, co czuje dziewczynka, i z jej potrzebami. Dla jednej pięknym pomysłem będzie mały rytuał w gronie najbliższych kobiet albo wyjątkowy dzień sam na sam z mamą. Dla innej – świętowanie w gronie domowników i upieczenie ulubionego ciasta. A jeszcze inna będzie wtedy chciała pobyć trochę sama. Ile dziewczynek, tyle pomysłów i potrzeb. Najważniejsze, by być w kontakcie z córką i ją wspierać. Jednak nie tylko praktyczną wiedzą i radami. Bo pierwsza miesiączka to też morze emocji. Czasami możemy nie mieć pojęcia, co z nimi zrobić czy co powiedzieć. To zupełnie w porządku. Uważne, empatyczne wysłuchanie i przytulenie córki to czasami najlepsze, co możemy zrobić . I jest jak najbardziej na miejscu.

Szukasz inspiracji? Wsparcia? Polecam:

  • Książkę rozmowę Voci Ilnickiej z Natalią Miłuńską „7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność”, Naya, 2016.
  • Oscarowy dokument „Okresowa rewolucja”, który opowiada o miesiączkowym tabu w Indiach.
  • Panią Miesiączkę – projekt, który na Facebooku i Instagramie prowadzę z Kamilą Raczyńską-Chomyn. To internetowa przestrzeń, w której dziewczyny i kobiety otwarcie mówią o menstruacji, dzielą się wiedzą i opowieściami. Dzięki temu możesz zobaczyć, czym doświadczenie pierwszej miesiączki było i jest dla kobiet z całej Polski.

Zajrzyj do najnowszego 42. numeru magazynu „Kosmos dla dziewczynek”

NR 42 / GOTOWE, START!

Zajrzyj do najnowszego 42. numeru magazynu „Kosmos dla dziewczynek”

NR 42 / GOTOWE, START!