Seksizm od kołyski, czyli jak wszyscy ulegamy stereotypom płci
Zofia Karaszewska2026-06-16T09:31:03+02:00„Jesteś piękną dziewczynką”, „nie przejmuj się, chłopcy już tacy są”, „zróbmy urodziny tylko dla dziewczynek”, „on jest takim niegrzecznym chłopcem” – wszystkim nam zdarza się formułować takie zdania i sądy. Operujemy wtedy schematami płci, czyli siatkami skojarzeń, które współtworzymy w procesie wychowania i socjalizacji. Te siatki pojęciowe powstają poprzez obserwacje przekonań na temat kobiecości i męskości, tradycji i stereotypów obecnych w naszej kulturze społecznej. Schematy płci są więc filtrem, przez który przepuszczamy informacje i kategoryzujemy świat. A nasz mózg lubi takie uproszczenia, więc można powiedzieć, że w równościowym myśleniu o płci przeszkadzają nam nasze własne mechanizmy poznawcze i neuropsychologiczne











