Jak wyjaśnić dziecku, dlaczego w mediach społecznościowych, w telewizji i kolorowych magazynach (również tych dla dzieci) promowany jest jeden model ciała? Możesz sięgnąć po nasz materiał o owocowym mieście.
Wersja kobieca: szczupła sylwetka, wykonturowana twarz, nieskazitelna cera, biały, nienaganny uśmiech. Wersja męska: muskuły, smukłość futbolisty, rozbudowana klatka piersiowa i tatuaże. W tych wzorcach niekoniecznie się odnajdujesz. Podobnie jak twoja sąsiadka, przyjaciel czy koleżanka z pracy. Nie dlatego, że jesteście nieidealni czy niewystarczająco dobrzy, ale dlatego, że światem ludzi rządzi różnorodność. Mamy różne kształty, figury, sposób chodzenia, odcień skóry i kolor włosów.
Jak gadać o tym z dziewczynkami (i chłopcami!)? Jak pokazać absurd tkwiący w tym, że jako społeczeństwo narzucamy sobie jeden model „wyglądania” i skwapliwie do niego podążamy?
Odpowiedź fundacji, która zna się na gadaniu z dziećmi: na wesoło!
Otwórz „Kosmos dla dziewczynek” nr 19 zatytułowany „Lustro” na stronach 14–15 albo pobierz ten materiał w wersji elektronicznej:
POBIERZ ARTYKUŁ CZY MUSISZ BYĆ BANANEM? – JPG
POBIERZ ARTYKUŁ CZY MUSISZ BYĆ BANANEM?– PDF
A teraz wybierz się z dzieckiem w podróż do miasta owoców i podyskutujcie o tym, co tam widzicie.
Świetna rysowniczka Patricija Bliuj-Stodulska narysowała pewną metaforę naszego świata. Miasto, w którym jeden owoc (my akurat wybraliśmy banana) jest ideałem piękna. Banany są w smartfonach, na billboardach i na pomnikach. I wszyscy mieszkańcy tej krainy chcą wyglądać jak banany.
Razem z dzieckiem włączcie w sobie tropicieli różnorodności i bananowości!
Czytajcie uważnie, zadawajcie sobie pytania, rozmawiajcie.
- Czy w tym miasteczku dzieje się coś niepokojącego? Co przeżywają jego mieszkańcy?
- Co mówią owoce, które mają inny kolor albo kształt niż banany? Na przykład kiwi albo arbuz?
- Czy byłoby fajnie, gdyby na świecie był tylko jeden rodzaj owoców – banany? Jakie owoce i warzywa ty lubisz i nie zamienisz ich na banany za nic na świecie?
- Dlaczego owoce z tego miasta mają taką obsesję na punkcie bananów? (podpowiedź – przyjrzyjcie się hasłom reklamowym)
- Co byś powiedział(-a) truskawce, która chce się pomalować na żółto, gdybyś ją spotkał(-a)?
- Czy ludzie też chcą wyglądać w podobny do siebie sposób?
- Czy gdyby świat składał się z tak samo wyglądających ludzi, żyłoby się nam lepiej?
Uwaga! Rozmowę o tym, jak różne, a zarazem wszystkie wyjątkowe i piękne są warzywa i owoce, możesz też odbyć z dzieckiem w zwykłym warzywniaku!