Kosmos dla dorosłych audio

Kosmos
dla dorosłych audio

Słuchaj, kiedy nie możesz czytać.

Słuchaj, kiedy nie możesz czytać.

Wiemy, jak wygląda codzienność – brak czasu, natłok obowiązków i multitasking. Dlatego wybrane artykuły są teraz dostępne też w wersji audio. Czyta je lektorka, Marta Chrobak — głos “Kosmosu”, a nie sztuczna inteligencja. Teraz możesz być na bieżąco z ważnymi tematami wspierającymi rozwój i dobrostan dziewczynek bez wpatrywania się w ekran. Wystarczy założyć słuchawki – w drodze do pracy, na spacerze czy podczas gotowania.

Wierzymy, że wzmacniając dorosłych, wzmacniamy też dziewczynki. Dlatego tworzymy magazyn online, szerzymy ekspercką wiedzę i poruszamy tematy związane z wychowywaniem dziewczynek.

Kosmos dla dorosłych audio

Joanna Czeczott

Twoja córka kontra Strażnik Wyglądu. Jak ją wspierać, aby czuła się dobrze ze swoim ciałem?

Twoja córka kontra Strażnik Wyglądu. Jak ją wspierać, aby czuła się dobrze ze swoim ciałem?

Gdy coraz młodsze dziewczynki wydają pieniądze na kosmetyki do makijażu i deklarują, że muszą się odchudzać — przychodzimy z mądrym wsparciem. Oto nasz najnowszy e‑book: 90 stron o tym, jak sprawić, aby twoja córka wzrastała w poczuciu akceptacji własnego ciała

7 min. 37 sek.

Kosmos dla dorosłych audio

Zofia Karaszewska

Dekalog przedobozowy. Jak przygotować introwertyczną córkę do wyjazdu?

Obóz czy kolonie to nowe i ważne doświadczenia w życiu dziewczynki, ale też moment, w którym rodzice i dziecko mogą dowiedzieć się o sobie nawzajem wielu rzeczy. Jak wspierać siebie i córkę w samodzielnych wyjazdach wakacyjnych, zwłaszcza jeśli jest ona osobą introwertyczną? Oto dziesięć podpowiedzi ekspertek.

16 min. 40 sek.

Kosmos dla dorosłych audio

Zofia Karaszewska

Bez tej rozmowy nie pozwól jej wyjechać. Twoja córka i molestowanie

Wakacje. Czas przygód i zabawy. Ale też obozów czy kolonii, które mają uczyć nasze dzieci samodzielności, sprawczości, odpowiedzialności i umiejętności odnajdywania się w grupie. My, rodzice, mamy też z pewnością nadzieję, że to moment, w którym nasze dzieci będą umiały postawić granice. Cały rok pakujemy im emocjonalną walizkę, mówiąc, co jest bezpieczne, jakie są konsekwencje różnych ryzykownych zachowań, jak mają reagować w czasie wypadku lub gdy komuś dzieje się krzywda. Alkohol, papierosy, oddalanie się od grupy, kąpiele w jeziorze – to wszystko pewnie mamy omówione, ale czy rozmawialiście kiedyś z dziećmi o molestowaniu seksualnym?

13 min. 00 sek.

Kosmos dla dorosłych audio

Magdalena Moskal

Maraton na Mount Everest. Aby integracja z dziećmi z niepełnosprawnościami naprawdę się udała

Jak budować bezpieczną wioskę dla wszystkich dzieci, także tych neuroróżnorodnych i z niepełnosprawnościami? Jak zapraszać do wspólnej zabawy dzieci zdrowe i jak odpowiadać z wrażliwością na ich pytania? Z wrażliwością, dodajmy, na obie strony spotkania? Autorką tekstu jest Magda Moskal, mama Emila z niepełnosprawnością* i dwójki jego starszego rodzeństwa. Więcej o Emilu i jego rodzinie można przeczytać w książce Emil i my. Monolog wielodzietnej matki.

14 min. 13 sek.

Kosmos dla dorosłych audio

Aleksandra Daszkowska-Kamińska

Wypaleni rodzice, zagubione dzieci. Czy w polskich rodzinach mamy kryzys przywództwa?

Co sprawia, że Polska ma najwyższy wskaźnik wypalenia rodzicielskiego w Europie? Na ile włączanie dzieci we współdecydowanie prowadzi do ich zagubienia i do rodzicielskiego poczucia utraty kontroli? – Potrzebą dzieci jest klarowne przywództwo, a nie bycie pytanym o wszystko – mówią eksperci. A rodzice opowiadają, na jakie manowce sprowadziło ich ciągłe podążanie za potomkami. Temat zgłębia Aleksandra Daszkowska-Kamińska – i pokazuje, jak możemy sobie ulżyć.

17 min. 25 sek.

Kosmos dla dorosłych audio

Katarzyna Michalczak

6 (ale nie na szóstkę!) sposobów na to, by pomóc córce wagarować

Kiedy powiedziałam znajomej, o czym piszę tekst, wykrzyknęła: „Co za czasy, że trzeba dzieciom pomagać wagarować!”. I miała rację. Co to za czasy! Bo serio trzeba. Ale nie w sensie takim, że bierzemy córkę za rękę i mówimy: „Chodź, kochanie, na wagary”. Bynajmniej! Chodzi o pomoc pośrednią. W czasach, gdy większość z nas chce być najlepszymi wersjami siebie i nakręcamy się do takiego myślenia nawzajem, warto znajdować sposoby na zdrowe odpuszczanie. Wagarowanie jest świetnym na to sposobem!

8 min. 41 sek.